مرموزترین جای ایران در نزدیکی پایتخت

مرموزترین جای ایران در نزدیکی پایتخت

 

تاکنون روایات زیادی از مکانی به نام روستای ایستا در شهرستان طالقان به گوش رسیده است.از زندگی به سبک دوران قاجار در ایستا در طالقان و استفاده نکردن از مظاهر مدرنیته تا پرورش اسب های اصیل و میلیاردی. اما این روایات چقدر صحت دارد و آیا این مرموزترین جای ایران است؟

مرموزترین جای ایران و مردمانی ترک زبان

جواد صادقلو، فرماندار شهرستان طالقان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرده، برخلاف آنکه گفته می شود ایستا در طالقان یک روستاست، آنجا روستا نیست و یک مجموعه جمعیتی آن هم با جمعیت خیلی اندک به شمار می رود.

وی افزود: ساکنین روستای ایستا اصالتاً ترک زبان هستند و معتقدند در زمان غیبت امام زمان (ع) باید در مسائل فقهی توقف کرد؛ مثلاً ماشین سوار نمی شوند یا شناسنامه نمی گیرند.

فرماندار شهرستان طالقان تصریح کرد: بر همین اساس از آب، برق، تلفن و گاز هم استفاده نمی کنند

وی در خصوص اینکه گفته می شود ساکنین این منطقه جز جمعیت کشور به حساب نمی آیند، ادامه داد: تعداد ساکنین روستای ایستا یا مرموزترین جای ایران زیاد نیستند، در این مورد قابل اغماض است.

فرماندار طالقان ادامه داد: ساکنین ایستا در پرورش اسب بسیار حرفه ای هستند و تخصص خوبی در این زمینه دارند، به همین دلیل بازار خوبی برای اسب های خود دارند و آن ها را با قیمت های میلیاردی حتی به مشتریان خارجی می فروشند.

وی خاطرنشان کرد: این افراد از بازار بیرون چیزی خریداری نمی کنند و اغلب نیازهای خود را خودشان تأمین می کنند و برای کشاورزی و کشت برنج و دیگر مایحتاج هم در زمین های خود مشغول به کار هستند.

رسوم جالب مرموزترین جای ایران

فرماندار طالقان در پاسخ به اینکه آیا ساکنین ایستا با بیرون هیچ ارتباطی ندارند، گفت: این افراد با مجموعه فرمانداری ارتباط دارند و به تازگی مردان را مجاب به گرفتن شناسنامه کرده ایم.

به گزارش ایسنا، در کوچه های این روستا اثری از رد پای خودروها دیده نمی شود. مردم روستا، زندگی و آداب و رسوم گذشته را همچنان حفظ کرده اند. نه تنها شب ها پای تلویزیون نمی نشینند که به شب نشینی هم اعتقادی ندارند.

عروسی و عزا ندارند و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج برای آنان معنا و مفهومی ندارد. مهمان نواز هستند به شرطی که احدی از زنان قصد ورود به روستای آنان را نداشته باشد.

آن ها شناسنامه ندارند و جز آمار جمعیت ایران به حساب نمی آیند و هیچ گونه خدمات دولتی دریافت نمی کنند. آن ها بدون آب لوله کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی زندگی می کنند. مردم روستا بر طبق نظر مجتهد شأن عمل می کنند، او تا پایان عمرش بر عدم جواز استفاده از ابزار تکنولوژیک و امور جدید و مدرن فتوا می داد.

منبع : ایسنا

 


ارسال نظر
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.